Singapore Math Level 2A & 2B – Review 5: Mental Calculation and Money - 20 Equivalent Questions

Singapore Math Level 2A & 2B – Review 5: Mental Calculation and Money - 20 Equivalent Questions, Mental Calculation worksheet, Money worksheet, smb sg

Review 5: Mental Calculation and Money

1. Write in numerals: ninety-nine dollars and nine cents.

Solution(1):

ninety-nine dollars and nine cents

= $99 + 9¢

= $99 + $0.09

= $99.09


2. Add 814 and 90 mentally.

Solution(2):

814 + 90’s mental calculation:

814 + 100 = 914

914 – 10 = 904

So, 814 + 90 = 904


3. $55.15 = ______ dollars and ____ cents.

Solution(3):

$55.15

= $55 + 15¢

= fifty-five dollars and fifteen cents.


4. How much money is shown below?

Money shown in dollar and cent

Solution(4):

$50+$1+$1+$5+$5+50¢+5¢

= $50 + (2×$1) + (2×$5) + (50¢+5¢)

= ($50 + $2 + $10) + 55¢

= $62 + 55¢

= $62 + $0.55

= $62.55

There are shown $62.55


5. Write $62.85 in cents.

Solution(5):

62.85×100 = 6285

So, $62.85 = 6285¢


6. Add 604 and 200 mentally.

Solution(6):

600 + 200 = 800

800 + 4 = 804

So, 604 + 200 = 804


7. Grace has $30.05. Jerome has $35.55.

(a) $___ is more than $____.

(b) ______ has more money.

Solution(7):

(a) $35.55 is more than $30.05.

(b) Jerome has more money.


8. Subtract 9 from 546 mentally.

Solution(8):

546 – 10 = 536

536 + 1 = 537

So, 546 – 9 = 537


9. Write 3,840¢ in dollars.

Solution(9):

3,840 ÷ 100 = 38.40

3,840¢ = $38.40


10. Subtract 60 from 743 mentally.

Solution(10):

743 – 100 = 643

643 + 40 = 683

743 – 60 = 683


11.

Money shown in dollar and cent - 11

A purse costs _______.

Solution(11):

$10+$10+$5+$5+$5+$1+10¢

= (2×$10) + (3×$5) + $1+10¢

= $20 + $15 + $1 + 10¢

= $36.00 + $0.10

= $36.10

A purse costs $36.10


12. Uncle Sam pays $45 for a bouquet of roses. Uncle Rafael pays $42 for a bouquet of sunflowers.

(a) $_____ is less than $______.

(b) …….. pays more for the flowers.

Solution(12):

(a) 42, 45

(b) Uncle Sam


13. $100.10 = …… dollars and ……… cents

Solution(13):

one hundred, ten


14. Add 5 and 686 mentally.

Solution(14):

686 + 10 = 696

696 – 5 = 691

5+686=691


15. Subtract 400 from 712 mentally.

Solution(15):

700 – 400 = 300

300 + 12 = 312

712 – 400 = 312


16. Samantha saves $2 each day. How much money does Samantha save in a week/seven days?

Solution(16):

model of story problem - 16

7 × $2 = $14

Samantha saves $14 in a week.


17. Emma bought a toy. She gave the shopkeeper $50 & received $2 in change. How much did the toy cost?

Solution(17):

model of story problem - 17

$50 – $2 = $48

The toy cost $48.


18. Natasha bought a dress for $49. She bought a shirt for $35. How much dollar did Natasha spend in all?

Solution(18):

model of story problem - 18

$49 + $35 = $84

She spent $84 in all.


19. Mrs. Alyssa gives some money to her 3 children. Each child receives $7. How much money does Mrs. Alyssa give to her children in all?

Solution(19):

model of story problem - 19

3 × $7 = $21

Mrs. Alyssa gives $21 to his children in all.


20. Vera pays $60 for 6 geometry box. How much does each geometry box cost?

Solution(20):

model of story problem - 20

$60 ÷ 6 = $10

Each geometry box costs $10.


Also:

Math Solution Table of Singapore Math 2A & 2B

Make CommentWrite Comment