Singapore Math Level 2A & 2B – Unit 11: Money - 23 Questions With Photos

Singapore Math Level 2A & 2B – Unit 11: Money - 23 Questions With Photos, Singapore Math Level 2A money, 2a money workbook, smb sg math solution,

Unit 11: MONEY

1. Write the correct amount of money in numerals.

(a) ten dollars

(b) two dollars and fifty cents

(c) forty-four dollars and forty cents

(d) thirty-nine dollars and eighty-five cents

(e) sixty-seven dollars and ninety cents

(f) fifty dollars and five cents

(g) nineteen dollars and seventy cents

(h) eighty-seven cents

(i) twelve dollars & fifteen cents

(j) twenty dollars & twenty-five cents

Solution(1):

(a) $10.00

(b) $2.50

(c) $44.40

(d) $39.85

(e) $67.90

(f) $50.05

(g) $19.70

(h) 87¢

(i) $12.15

(j) $20.25


2. Write the amount of money in words.

(a) $12.30

(b) $45.45

(c) $67.05

(d) $15.55

(e) $7.90

(f) $11.80

(g) $36.60

(h) $20.15

(I) $59.95

(j) $70.70

Solution(2):

Writting the amount of money in words

Calculate the correct amount of money and write it on the lines provided.

Calculate the correct amount of money

Solution(3-7):

3.

10¢ + 10¢ + 5¢ + 5¢ + 5¢ + 5¢

= 40¢

4.

$5 + $1 + $1 + 50¢

= $7 + 50¢

= $7 + $0.50

= $7.50

5.

$10+$10+$10+$5+$5+$5+$5+25¢+25¢+10¢+10¢+5¢+5¢+5¢

= (3 × $10) + (4 × $5) + (2 × 25¢) + (2 × 10¢) + (3 × 5¢)

= $30 + $20 + 50¢ + 20¢ + 15¢

= ($30 + $20) + (50¢ + 20¢ + 15¢)

= $50 + 85¢

= $50 + $0.85

= $50.85

6.

$10 +$5 +$1 +25¢ +25¢ +25¢ +25¢ +10¢

= ($10 + $5 + $1) + (4 × 25¢) + 10¢

= $16 + 100¢ + 10¢

= $16 + $1 + $0.10

= $17.10

7.

$5+$5+$1+$1+$1+$1+10¢+5¢+5¢+5¢

= (2 × $5) + (4 × $1) + 10¢ + (3 × 5¢)

= $10 + $4 + 10¢ + 15¢

= $14 + 25¢

= $14 + $0.25

= $14.25


The amount of money each item costs is shown below. Calculate the correct amount of money and write it on the lines provided.

8. 50¢ + 10¢; An eraser costs ____.

Solution(8):

50¢+10¢=60¢

An eraser costs 60¢.


9. $5 + $5 + 25¢ + 25¢; A book costs _____.

Solution(9):

$5+$5+25¢+25¢

= $10 + 50¢

= $10.00 + $0.50

= $10.50

A book costs $10.50


10. $10 + $1 + 10¢; A bag of birdseed costs ______.

Solution(10):

$10+$1+10¢

= $11.00 + $0.10

= $11.10

A bag of birdseed costs $11.10


11. $5 + $1 + $1 + 5¢; A set of colored pencils costs _______.

Solution(11):

$5+$1+$1+5¢

= $7.00 + $0.05

= $7.05

A set of colored pencils costs $7.05


12. $1 + $1 + 10¢ + 10¢ + 10¢ + 10¢; A notebook costs ________.

Solution(12):

$1+$1+10¢+10¢+10¢+10¢

= $2 + 40¢

= $2.00 + $0.40

= $2.40

A notebook costs $2.40


13. Write the following amounts in cents.

(a) $2.25

(b) $10.50

(c) $35.75

(d) $50.05

(e) $27.35

(f) $89.05

(g) $100.30

(h) $40.40

(i) $15.95

(j) $20.55

Solution(13):

(a) 225¢

(b) 1,050¢

(c) 3,575¢

(d) 5,005¢

(e) 2,735¢

(f) 8,905¢

(g) 10,030¢

(h) 4,040¢

(i) 1,595¢

(j) 2,055¢


14. Write the following amounts in dollars.

(a) 416¢

(b) 1875¢

(c) 3005¢

(d) 805¢

(e) 1750¢

(f) 960¢

(g) 1005¢

(h) 7600¢

(I) 18¢

(j) 59¢

Solution(14):

(a) $4.16

(b) $18.75

(c) $30.05

(d) $8.05

(e) $17.50

(f) $9.60

(g) $10.05

(h) $76.00

(i) $0.18

(j) $0.59


Fill in each blank with the correct answer.

15. Christopher spends $26.50 in a week. George spends $32.50 in a week.

(a) $_____ is more than $_____.

(b) _________ spends more money.

Solution(15):

(a) 32.50, 26.50

(b) George


16. Marcos saves $55.85 in a month. Noelle saves $45.90 in a month.

(a) $_____ is less than $______.

(b) ________ saves more money.

Solution(16):

(a) 45.90, 55.85

(b) Marcos


17. Mrs. Adams has $67.80. Mrs. Morales has $65.90.

(a) $______ is more than $____.

(b) $__________ is less than $_____.

(c) ___________ has less money.

Solution(17):

(a) 67.80, 65.90

(b) 65.90, 67.80

(c) Mrs. Morales


18. Samira’s weekly allowance is $26.50. Kate’s weekly allowance is $19.60. Lucy’s weekly allowance is $23.25.

(a) $____ is the smallest amount of money.

(b) $_____ is the largest amount of money.

(c) ________ has the most weekly allowance.

(d) _____ has the least weekly allowance.

Solution(18):

(a) 19.60

(b) 26.50

(c) Samira

(d) Kate


Solve the following story problems. Show your work in the space below.

19. A book costs $3. Malia bought 6 books. How much did she pay for the books?

Solution(19):

Model of story problem - 19

6 × $3 = $18

She paid $18 for the books.


20. A peach costs 55¢. An apple costs 25¢ less than the peach. What is the total cost of the peach and the apple?

Solution(20):

Model of story problem - 20

55¢ – 25¢ = 30¢

An apple costs 30¢.

55¢ + 30¢ = 85¢

The peach and the apple costs 85¢.


21. Aunt Rose earns $350 in a week. Uncle James earns $190 more per week than Aunt Rose. How much money do Aunt Rose & Uncle James earn in a week?

Solution(21):

Model of story problem - 21

$350 + $190 = $540

Uncle James earns $540 in a week.

$350 + $540 = $890

Both of them earn $890 in a week.


22. Gina bought a doll for $29. She gave the cashier $100. How much change did she receive?

Solution(22):

Model of story problem - 22

$100 – $29 = $71

She received $71 in change.


23. Mr. Singh gives his daughter $40 every 10 days. If his daughter spends an equal amount of money every day, how much money does she spend per day?

Solution(23):

Model of story problem - 23

$40 ÷ 10 = $4

She spends $4 per day.


Make CommentWrite Comment