Singapore Math Level 2A & 2B – Unit 11: Money - 23 Questions With Photos
Unit 11: MONEY
1. Write the correct amount of money in numerals.
(a) ten dollars
(b) two dollars and fifty cents
(c) forty-four dollars and forty cents
(d) thirty-nine dollars and eighty-five cents
(e) sixty-seven dollars and ninety cents
(f) fifty dollars and five cents
(g) nineteen dollars and seventy cents
(h) eighty-seven cents
(i) twelve dollars & fifteen cents
(j) twenty dollars & twenty-five cents
Solution(1):
(a) $10.00
(b) $2.50
(c) $44.40
(d) $39.85
(e) $67.90
(f) $50.05
(g) $19.70
(h) 87¢
(i) $12.15
(j) $20.25
2. Write the amount of money in words.
(a) $12.30
(b) $45.45
(c) $67.05
(d) $15.55
(e) $7.90
(f) $11.80
(g) $36.60
(h) $20.15
(I) $59.95
(j) $70.70
Solution(2):
Calculate the correct amount of money and write it on the lines provided.
Solution(3-7):
3.
10¢ + 10¢ + 5¢ + 5¢ + 5¢ + 5¢
= 40¢
4.
$5 + $1 + $1 + 50¢
= $7 + 50¢
= $7 + $0.50
= $7.50
5.
$10+$10+$10+$5+$5+$5+$5+25¢+25¢+10¢+10¢+5¢+5¢+5¢
= (3 × $10) + (4 × $5) + (2 × 25¢) + (2 × 10¢) + (3 × 5¢)
= $30 + $20 + 50¢ + 20¢ + 15¢
= ($30 + $20) + (50¢ + 20¢ + 15¢)
= $50 + 85¢
= $50 + $0.85
= $50.85
6.
$10 +$5 +$1 +25¢ +25¢ +25¢ +25¢ +10¢
= ($10 + $5 + $1) + (4 × 25¢) + 10¢
= $16 + 100¢ + 10¢
= $16 + $1 + $0.10
= $17.10
7.
$5+$5+$1+$1+$1+$1+10¢+5¢+5¢+5¢
= (2 × $5) + (4 × $1) + 10¢ + (3 × 5¢)
= $10 + $4 + 10¢ + 15¢
= $14 + 25¢
= $14 + $0.25
= $14.25
The amount of money each item costs is shown below. Calculate the correct amount of money and write it on the lines provided.
8. 50¢ + 10¢; An eraser costs ____.
Solution(8):
50¢+10¢=60¢
An eraser costs 60¢.
9. $5 + $5 + 25¢ + 25¢; A book costs _____.
Solution(9):
$5+$5+25¢+25¢
= $10 + 50¢
= $10.00 + $0.50
= $10.50
A book costs $10.50
10. $10 + $1 + 10¢; A bag of birdseed costs ______.
Solution(10):
$10+$1+10¢
= $11.00 + $0.10
= $11.10
A bag of birdseed costs $11.10
11. $5 + $1 + $1 + 5¢; A set of colored pencils costs _______.
Solution(11):
$5+$1+$1+5¢
= $7.00 + $0.05
= $7.05
A set of colored pencils costs $7.05
12. $1 + $1 + 10¢ + 10¢ + 10¢ + 10¢; A notebook costs ________.
Solution(12):
$1+$1+10¢+10¢+10¢+10¢
= $2 + 40¢
= $2.00 + $0.40
= $2.40
A notebook costs $2.40
13. Write the following amounts in cents.
(a) $2.25
(b) $10.50
(c) $35.75
(d) $50.05
(e) $27.35
(f) $89.05
(g) $100.30
(h) $40.40
(i) $15.95
(j) $20.55
Solution(13):
(a) 225¢
(b) 1,050¢
(c) 3,575¢
(d) 5,005¢
(e) 2,735¢
(f) 8,905¢
(g) 10,030¢
(h) 4,040¢
(i) 1,595¢
(j) 2,055¢
14. Write the following amounts in dollars.
(a) 416¢
(b) 1875¢
(c) 3005¢
(d) 805¢
(e) 1750¢
(f) 960¢
(g) 1005¢
(h) 7600¢
(I) 18¢
(j) 59¢
Solution(14):
(a) $4.16
(b) $18.75
(c) $30.05
(d) $8.05
(e) $17.50
(f) $9.60
(g) $10.05
(h) $76.00
(i) $0.18
(j) $0.59
Fill in each blank with the correct answer.
15. Christopher spends $26.50 in a week. George spends $32.50 in a week.
(a) $_____ is more than $_____.
(b) _________ spends more money.
Solution(15):
(a) 32.50, 26.50
(b) George
16. Marcos saves $55.85 in a month. Noelle saves $45.90 in a month.
(a) $_____ is less than $______.
(b) ________ saves more money.
Solution(16):
(a) 45.90, 55.85
(b) Marcos
17. Mrs. Adams has $67.80. Mrs. Morales has $65.90.
(a) $______ is more than $____.
(b) $__________ is less than $_____.
(c) ___________ has less money.
Solution(17):
(a) 67.80, 65.90
(b) 65.90, 67.80
(c) Mrs. Morales
18. Samira’s weekly allowance is $26.50. Kate’s weekly allowance is $19.60. Lucy’s weekly allowance is $23.25.
(a) $____ is the smallest amount of money.
(b) $_____ is the largest amount of money.
(c) ________ has the most weekly allowance.
(d) _____ has the least weekly allowance.
Solution(18):
(a) 19.60
(b) 26.50
(c) Samira
(d) Kate
Solve the following story problems. Show your work in the space below.
19. A book costs $3. Malia bought 6 books. How much did she pay for the books?
Solution(19):
6 × $3 = $18
She paid $18 for the books.
20. A peach costs 55¢. An apple costs 25¢ less than the peach. What is the total cost of the peach and the apple?
Solution(20):
55¢ – 25¢ = 30¢
An apple costs 30¢.
55¢ + 30¢ = 85¢
The peach and the apple costs 85¢.
21. Aunt Rose earns $350 in a week. Uncle James earns $190 more per week than Aunt Rose. How much money do Aunt Rose & Uncle James earn in a week?
Solution(21):
$350 + $190 = $540
Uncle James earns $540 in a week.
$350 + $540 = $890
Both of them earn $890 in a week.
22. Gina bought a doll for $29. She gave the cashier $100. How much change did she receive?
Solution(22):
$100 – $29 = $71
She received $71 in change.
23. Mr. Singh gives his daughter $40 every 10 days. If his daughter spends an equal amount of money every day, how much money does she spend per day?
Solution(23):
$40 ÷ 10 = $4
She spends $4 per day.